• SZYBCIEJ, WYŻEJ, MOCNIEJ...

      10 czerwca odbyły się Szkolne Zawody Lekkoatletyczne dla uczniów klas trzecich. Celem spotkania była promocja aktywnego stylu życia oraz zdrowej rywalizacji sportowej. Trzecioklasiści mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w czterech konkurencjach: w biegu, skoku w dal, rzutu do celu i rzutu piłką lekarska na odległość.

      Nagrodzone zostały najlepsze trzy wyniki w każdej kategorii. W ogólnej klasyfikacji zwycięzcami zostali:

      DZIEWCZĘTA - CHŁOPCY:

      I miejsce Hania Michalik  -  I miejsce Maciek Juchniewicz

      II miejsce Agata Bluma - II miejsce Hubert Śniady

      III miejsce Nikola Stereńczak - III miejsce Adam Klaman

      Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział w zawodach, zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

      Natalia Kmieć, Małgorzata Semeniuk, Ilona Orlikowska, Agata Mazurkiewicz

     • PROGRAM WSPIERANIA MŁODYCH LUDZI JESTEM AS – AKCEPTUJĘ SIEBIE

      Uczniowie klas integracyjnych w maju realizowali projekt wspierający dobrostan emocjonalny dzieci i mający na celu rozwijanie samoakceptacji oraz wiary we własne możliwości.

      Dzisiejszy świat mami nas w Internecie i social mediach obrazami „ideałów” prosto z Photoshopa czy najnowszych aplikacji z filtrami do zdjęć, przez co wiele młodych osób zaczyna porównywać siebie do otaczających ich wizerunków. Niestety takie porównywanie się często rodzi u najmłodszych kompleksy i poczucie niskiej wartości. Dostrzegają oni wtedy tylko to, czego im brakuje lub to, czego mają za dużo, a to powoduje z kolei, że zaczynają źle myśleć o sobie. Kiedy młodzi ludzie większą uwagę zwracają na to, co jest inne, co chcieliby u siebie zmienić, nie dostrzegają piękna, które jest w nich, które mają na wyciągnięcie swojej ręki. Warto im zatem przypominać, że jeżeli ktoś nie ma jakiejś cechy lub nie jest „idealny”, to nie znaczy, że jest zły czy bezwartościowy.

      Akceptacja własnej osoby to początek wszelkich zmian ku lepszej  przyszłości, to życzliwe spojrzenie na siebie, na swoje niedoskonałości i wzmacnianie tego, co w nas najlepsze. Dobrze znając siebie, dużo łatwiej osiągnąć  wyznaczone cele. Akceptacja powoduje, że stajemy się silniejsi, a wtedy nikt i nic nie jest w stanie nas zniszczyć. Trzeba też pamiętać, że osoby, które akceptują siebie, nie szukają akceptacji u innych, są wolne od ich opinii. 

      W ramach programu zrealizowano tematy dotyczące własnego wyglądu, posiadanych cech charakteru, umiejętności. Wyznaczyliśmy cele, przypomnieliśmy sobie swoje sukcesy, poznaliśmy atuty, rozwijaliśmy pozytywną samoocenę. Brawo, Asy!

      Nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne klas 1-8.

     • NASI UCZNIOWIE WE "WSPANIAŁEJ ÓSEMCE"

      10 czerwca w ramach ogólnopolskiej akcji „8 Wspaniałych” w słupskim ratuszu nagrodzono najbardziej zasłużonych młodych wolontariuszy. Do regionalnej rywalizacji promującej wrażliwość przystępują co roku osoby, które poświęcają swój czas innym. Twórcą akcji jest Fundacja "Świat na Tak", a jej celem jest wskazywanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości  jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

      W XXX Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "8 Wspaniałych" wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły z klasy 8b: Hanna Mytkowska, Zofia Giedrojć i Lena Jasiewicz.  Dziewczyny prężnie działają w Szkolnym Klubie Wolontariatu “Pomocna dłoń”. Wszyscy nagrodzeni wolontariusze podkreślali, że pomaganie jest łatwe i przyjemne, a wolontariat to okazja do poznania wspaniałych ludzi.

      Bardzo dziękujemy za Waszą bezinteresowną pomoc i dobro.

      Anna Wolikowska

     • NAJLEPSZE W RECYTACJI

      3 czerwca w Teatrze Rondo w Słupsku odbył się Finał 41. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej.

      Nasze reprezentantki Wiktoria Śliwka i Zosia Giedrojć powtórzyły swój sukces z poprzedniego etapu konkursu. 

      Zosia zajęła I miejsce w kategorii klas 7-8,  zaś Wiktoria II miejsce w kategorii kl. 1-3.

      Serdecznie gratulujemy dziewczętom!

      J. Walewska, M. Wawrowska

     • SZTUKA PRZETRWANIA W 5A

      4 czerwca 2024 roku klasa 5a uczestniczyła w warsztatach survivalowych. Zajęcia przeprowadzili żołnierze prowadzący tzw. szkołę przetrwania.

      Uczniowie zapoznali się najważniejszymi zasadami radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, od psychologii przetrwania aż po sprzęt survivalowy i metody jego wykorzystania. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, a omawiane treści okazały się niezwykle pouczające i przydatne również w życiu codziennym.

      Joanna Duda

     • FESTYN RODZINNY U GRYFITÓW

      Nie codziennie możemy zamienić naszą szkołę w miejsce zabawy i relaksu, tak jednak stało się 29 maja podczas pikniku rodzinnego. "Piątka" przywitała gości ferią barw, wspaniałymi zapachami i smakami, eufonią dźwięków oraz różnorodnością atrakcji, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych.

      Wszyscy przyjaciele szkoły mogli skosztować pyszności, poczynając od pysznych ciast i gofrów, poprzez desery oraz zdrowe napoje,  na tradycyjnych pajdach chleba ze smalcem lub grilowanej kiełbaski kończąc.

      Oczywiście kulinaria to nie jedyna atrakcja tego festynu. Uwagę uczestników przyciągały liczne występy artystyczne naszych uczniów - wokalistów oraz zaprzyjaźnionych zespołów tanecznych ze słupskich ośrodków kultury. Muzyka łagodziła obyczaje i jednocześnie pobudzała do tańca, zachęcając naszych uczniów do wykonania spontanicznej "belgijki". 

      Ponadto można było poprawić swój wizerunek kolorowymi warkoczykami lub makijażem na stoiskach urody, wziąć udział w rywalizacji sportowej,  popróbować swoich umiejętności jako operator dronu, sprawdzić swoje zdolności matematyczne lub po prostu relaksować się, puszczając olbrzymie bańki mydlane, malując kamienie, czy wreszcie wzorem najmłodszych - zjeźdzając na kolorowym dmuchańcu. Można też było miło pogawędzić z Paniami - seniorkami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub okazyjnie kupić książkę. Nie zabrakło również Straży Pożarnej i jej imponującego wozu.

      Nad całością zaś czuwali niezastąpieni organizatorzy Karolina Machutta - Gałązka oraz Andrzej Chojnacki, którzy także dzielnie poprowadzili całą imprezę. 

      Piknik cieszył się ogromnym zainteresowaniem, pogoda dopisała, a konto Rady Rodziców zasiliło się niebagatelną sumką 8 tysięcy złotych, za co wszystkich odwiedzającym nas serdecznie dziękujemy!

      Wyrazy wdzięczności należą się również wszystkich zaangażowanym w organizację festynu nauczycielom, którzy wspólnie z uczniami przygotowali swoje stanowiska.

      Do zobaczenia już za rok!

      J. Jaśniewicz

     • CZEGO JESZCZE NIE WIEMY O MIODZIE I PSZCZOŁACH?

      W ramach obchodów Dnia Dziecka uczniów klasy 5b odwiedził wielki znawca pszczół i właściciel Pasieki Królowej Marysieńki - Pan Krzysztof Startek. Dzięki wiedzy pszczelarza piątoklasiści mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat produkcji miodu, począwszy od życia pszczół, przez funkcjonowanie pasieki, na rodzajach miodów kończąc.

      Ciekawe opowieści Pana Krzysztofa nie miały końca, a uczniowie mogli też podegustować słodkich pyszności i ulepić swoją własną świeczkę z wosku pszczelego. Każdy otrzymał również mały słoiczek miodu.

      Spotkanie okazało się źródłem bezcennej wiedzy i pokazało, że życie pszczół oraz życie ludzi są ze sobą ścisle powiązane, a  obowiązkiem wszystkich jest dbanie o naturalne środowisko, w którym nasi bracia mniejsi mogą swobodnie żyć i dostarczać nam wspaniałych darów natury.

      Wychowawca klasy Joanna Jaśniewicz

     • TURNIEJ MITOLOGICZNY DLA KLAS PIĄTYCH

      Tuż przed wystawieniem ocen odbył się konkurs mitologiczny dla drużyn z klas piątych. Dla niektórych była to ostatnia okazja do zdobycia dodatkowych punktów lub pozytywnych ocen. Turniej pod okiem opiekunów przygotowały i poprowadziły uczennice klasy 6c.
      W ramach rozgrywek uczniowie musieli zmierzyć się z testem wiedzy o powstaniu świata, zadaniem obrazkowym polegającym na połączeniu atrybutów z imieniem boga greckiego, a następnie przy pomocy telefonów komórkowych rozwiązywali zadania dot. wybranych mitów przygotowane na platformie Kahoot. Na sam koniec piątoklasiści odgadywali kalambury, a w zadaniu dodatkowym odgrywali krótkie scenki mitologiczne, w których musieli wykazać się umiejętnością argumentowania.

      Konkurs przebiegał w swobodnej i miłej atmosferze, oczywiście nie zabrakło emocji i rywalizacji, a w efekcie I miejsce zajęła grupa z klasy 5b, II miejsce - uczniowie z klasy 5d, na III miejscu uplasowała się klasa 5c, a na IV miejscu- klasa 5a- niestety w okrojonym składzie.

      Dziękujemy piątoklasistom za aktywny udział w konkursie, a dziewczętom z klasy 6c - Julii, Zosi, Ani, Magdzie, drugiej Zosi i Agnieszce za przygotowanie ciekawych konkurencji!

      Opiekunowie - organizatorzy Elżbieta Pajewska, Joanna Jaśniewicz

     • SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS 3

      24 maja odbył się szkolny konkurs języka angielskiego dla uczniów klas III. W etapie wzięło udział 14 uczniów. Uczestnicy w ciągu 45 minut rozwiązywali test leksykalno-gramatyczny. Pojawiły się tam zagadnienia objęte podstawą programową dla pierwszego etapu edukacyjnego, ale również takie, które poza nią wybiegają. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pisania. Po sprawdzeniu testów wyłoniono zwycięzców.

      Bezkonkurencyjna okazała się Victoria Ziatyk (3d). Tuż za nią uplasowały się Aleksandra Łątka (3c) oraz Agata Korotka (3d). Niewiele do podium zabrakło: Zosi Nadstawnej, Oskarowi Stachowiczowi oraz Lisie Matuszewskiej.

      Wszystkim uczniom dziękujemy za udział.

      Natalia Kmieć

     • A TO POLSKA WŁAŚNIE- KONKURS FOTOGRAFICZNY

      11 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym “A to Polska właśnie” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Słupsku. Wszystkie prace przedstawiały przepiękne polskie krajobrazy - góry, pola, morze i lasy. Każdy uczestnik wykazał się kreatywnością i ukazał to, co jest mu najbliższe.

      Prace dzieci tak urzekły Dyrekcję Szkoły, że postanowiła wyróżnić trzy z nich. Jury w składzie: Katarzyna Kozak - Wice Dyrektorka, Monika Ziemienowicz - nauczycielka bibliotekarz, Magdalena Małek - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej oraz Natalia Kmieć - anglistka zdecydowały nagrodzić: Lilianę Patyna (2d), Zofię Nadstawną (3a) oraz Magdalenę Bąk (6c).

      Gratulujemy!

      Natalia Kmieć

     • PRZERWY Z ORIGAMI

      Już coroczną tradycją stały się przerwy z ORIGAMI w naszej szkole.

      W tym roku uczniowie klasy 7c uczyli, jak złożyć z kwadratowej kartki papieru zwierzaki. Dzieci podczas przerw robiły z papieru papugę, psa, motyla lub skaczącego kraba.

      Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów klas 1-3, którzy chętnie słuchali podpowiedzi starszych kolegów i koleżanek.


      Weronika Rajkowska i Andrzej Chojnacki

     • IV MIEJSCE W XXIV FINALE PUCHARU TYMBARKU U-8

      23 maja 2024 r. na stadionie miejskim Lechii w Gdańsku przy ul. Traugutta reprezentacja naszej szkoły złożona z chłopców klas pierwszych wzięła udział w FINALE WOJEWÓDZTWA XXIV TURNIEJU o PUCHAR TYMBARKU w kategorii chłopców U-8. W turnieju rywalizowało 18 zespołów z całego województwa, które wcześniej zwyciężyły w etapach powiatowych.
      Turniej rozpoczął się dla nas bardzo dobrze, w grupie wygraliśmy wszystkie mecze, zajmując pewnie I miejsce. W meczu ćwierćfinałowym spotkaliśmy się z drużyną z Lęborka, którą pokonaliśmy 4-1, co dało nam awans do czwórki najlepszych drużyn turnieju. Niestety w meczu półfinałowym ulegliśmy drużynie z Gdyni 0-2, która jak się później okazało, została mistrzem województwa. Pozostał nam mecz o III miejsc, który zaczął się dla nas fatalnie. Po bramce samobójczej i kolejnej strzelonej przez przeciwnika przegrywaliśmy już 0-2, jednak chłopcy pokazali charakter i udało im się odmienić losy meczu. Po pięknej akcji strzeliliśmy bramkę kontaktową, a następnie bramkę wyrównującą. Przy stanie 2-2 mieliśmy jeszcze kilka 100% sytuacji, ale żadnej z nich nie udało się zamienić na bramkę. O trzecim miejscu decydowała zatem seria rzutów karnych, w której przeciwnik okazał się lepszy, a my ostatecznie zajęliśmy IV miejsce.
       

      W tym turnieju było praktycznie wszystko od pięknych chwil w postaci spektakularnych akcji, radości ze zdobywanych bramek po łzy młodych ludzi. Oprócz wspaniałego przeżycia, które pozostanie w każdym z nich zapewne do końca życia, chłopcy otrzymali fantastyczne nagrody w postaci dwóch kompletów meczowych dla każdego, plecaka oraz drobnych gadżetów. Dodatkowo w ramach nagrody fair play, którą organizator przyznał naszej drużynie wszyscy zawodnicy, otrzymali po piłce.

      Wszystkim zawodnikom składam serdeczne gratulacje, a rodzicom dziękuję za wsparcie tego projektu i wspaniały doping!

      Skład drużyny:
      1. Aleksander Każura – klasa 1b
      2. Colin Ryta-Pawłowski – klasa 1b
      3. Jakub Kmieć – klasa 1b
      4. Szymon Dudka – klasa 1b
      5. Leonard Marczewski – klasa 1b
      6. Tobiasz Kaszczuk – klasa 1c
      7. Jan Michalik – klasa 1d

      Trener Sylwester Barczyński

     • BEZPIECZEŃSTWO NA ROWERZE I NASZ GOŚĆ - AGA PATOKA

      22 maja odwiedziła nas Aga Patoka - zawodniczka MTB, trenerka, edukatorka, która prowadzi szkółkę rowerową dla dzieci w Gdyni i odwiedza trójmiejskie szkoły w celu edukacji rowerowej oraz bezpieczeństwa na rowerze. Na specjalne zaproszenie odwiedziała SP5 i Przedszkole nr 21. 

      W zajęciach wzięły udział uczniowie klasy 3, 5, 6, 7 oraz grupa przedszkolaków. Dzieci rozmawiały o grzeszkach popełnianych na drogach dla rowerów w mieście. Uczniowie odgrywali scenki, ucząc się kulturalnych zachowań na drogach dla rowerów, ale przede wszystkim rozmawiali o konieczności zakładania kasku na głowę oraz o nieplanowanych wypadkach. Prezentowane były im również powypadkowe kaski, które uratowały  życie niejednemu poszkodowanemu.

      W. Rajkowska

     • WYNIKI KONKURSU INTEGRACJA - TOLERANCJA

      Już od 10 lat nasza szkoła jest organizatorem Regionalnego Konkursu Plastycznego pod nazwą "Integracja - Tolerancja". W tym roku na konkurs wpłynęło 99 prac z 8 szkół podstawowych ze Słupska i regionu: SP-1, SP-2, SP-6, SP-8, SP-10, SP-5 oraz z SP-1 w Ustce i SP we Włynkówku.

      Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych:

      I kategoria - uczniowie klas I-III,

      II kategoria - uczniowie klas IV-VIII.

      14 maja 2024 r., ze względu na dość wyrównany poziom prac, ogółem do nagrody wytypowano 8 prac autorów indywidualnych I kategorii wiekowej, a także 4 równorzędne nagrody dla uczniów II kategorii wiekowej. W I kategorii wiekowej wyróżniono prace 10 uczniów, zaś w II 5. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, samodzielne rozwiązywanie tematów, własnoręczne i artystyczne wykonanie oraz estetykę prac.

      Miło nam poinformować, iż wśród laureatów są także nasi najmłodsi uczniowie.

      Nagrodzeni w I kategorii wiekowej:
      1. Fabian Arellano-Piasecki - klasa 3a (op. Lucyna Rudnik)
      2. Hanna Bartosik - klasa 1d (op. Katarzyna Kokos)
      3. Zofia Grzelak - klasa 2b (op. Mirosława Skalna

      Wyróżnienia otrzymali:
      1. Jakub Jankowski - klasa 2a (op. Ilona Orlikowska)
      2. Antonina Sygiel - klasa 2a
      3. Urszula Kasztelan - klasa 2a
      4. Zofia Chamier-Gliszczyńska - klasa 2b
      5. Artur Wilkowski - klasa 2b
      6. Lilianna Matuszewska - klasa 3a

      Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

      Galerię wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac można podziwiać na luksferach tuż przy bibliotece, a także w przygotowanej prezentacji multimedialnej pod linkiem poniżej.

      Nagrody sponsorowała RR. Dziękujemy!

      Katarzyna Kozak
      Ilona Orlikowska
      Mirosława Skalna

     • NAJLEPSI W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW MŁODSZYCH

      8 maja 2024 roku na Stadionie 650-lecia w Słupsku odbył się Czwórbój lekkoatletyczny dziewcząt i chłopców młodszych. Były to ostatnie zawody w ramach Słupskiej Olimpiady Młodzieży, w których wzięło udział 9 szkół podstawowych.

      Dziewczęta zajęły I miejsce, a indywidualnie najlepszą zawodniczką w Słupsku została Julia Tkacz, uczennica klasy 6c.

      Złote medale odebrały :

      1. Tkacz Julia

      2. Odija Pola

      3. Karpowicz Lidia

      4. Pastwa Natalia

      5. Triba Martyna 

      6. Papierkiewicz Amelia

      Drużyna chłopców młodszych uplasowała się na  3 miejscu.

      Reprezentacja wystąpiła w składzie :

      1. Szumejda Igor 

      2. Grzech Wojtek 

      3. Rowicki Wiktor 

      4. Buczko Mikołaj 

      5. Chilewski Wiktor 

      6. Duszkiewicz Wiktor 

      GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

      NAUCZYCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

     • SUKCES W IX POMORSKIM KONKURSIE O TYTUŁ MISTRZA NAWIGACJI

      4 kwietnia 2024 r. w Słupskim Inkubatorze Technologicznym odbył się wojewódzki etap IX Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji województwa pomorskiego.

      Konkurs organizowany jest od roku 2015 przez Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Fundacją Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub Ventum" i odbywa się pod honorowym patronatem Mieczysława Struka - Marszałka Województwa Pomorskiego.

      W naszej szkole prowadzone są zajęcia z nawigacji morskiej, podczas których można przygotować się do udziału w konkursie. Uczniowie od września ciężko pracują, ucząc się posługiwania mapą morską oraz przyrządami nawigacyjnymi, podejmowania decyzji i kalkulacji matematyczno-nawigacyjnych. Uczestnicy zajęć korzystają z przyborów nawigacyjnych zakupionych przez Radę Rodziców.

      Piątka naszych uczniów dostała się do etapu wojewódzkiego konkursu, a dwójka z nich wywalczyła wielki sukces:

      • MIROSŁAW JODKO z kl. 8b otrzymał tytuł Mistrza Nawigacji

      • JOWITA GRZECH z kl. 7c otrzymała wyróżnienie

      Nagrodą główną dla Mistrza Nawigacji i dla nauczyciela jest rejs żaglowcem STS „Pogoria”. Laureaci Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe o morskim charakterze: sekstant, kompasy, statuetki oraz gry planszowe o tematyce morsko-żeglarskiej.

      Wszyscy finaliści Konkursu dostali też Vouchery na rejs szkoleniowy jachtem Por Favor po Zatoce Gdańskiej.

      Anna Wolikowska

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 13.06.2024
  • Librus Synergia