• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

  • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

   Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

   W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 200 000 złotych na zakup wyposażenia technicznego, potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

  • LEGO I ROBOTYKA

  • Dodatkowe zajęcia informatyczne mają na celu rozwijanie umiejętnosci związanych z programowaniem, projektowaniem, modelowaniem 3D i przede wszystkim kreatywnym myśleniem.

   Dzięki Laboratoriom Przyszłości i zakupionym sprzętem w ramach projektu uczniowie moga rozwijac swoje pasje związane z technogiami inforamtycznymi poprzez:

   - konstruowanie i programowanie robotów i maszyn z klocków LEGO PRIME;

   - modelowanie w TINKERCAD i drukowanie 3D;

   Efektem naszej wspólnej pracy pracy było zaprojektowanie pojazdów ściagających, maszyn transportowych, robota do układania kostki Rubika, chuśtawki z parku rozrywki oraz makiety kolejowej.

   Program zajęć obejmuje podstawy konstruowania i programowania oraz modelowania 3D. To wspaniała okazja dla uczniów do poszerzania horyzontów i przygotowania do wpsółczesnych wyzwan technologicznych.

  • ROBÓTKOWO

  • W ramach projektu Labolatoria Przyszłości realizowane są zajęcia praktyczno-techniczne w zakresie: szycie, szydełkowanie, haftowanie, robienie na drutach, makrama. Zajęcia służą zdobywaniu nowych umiejętności manualnych, rozwijaniu kreatywności dzieci, uczą koncentacji na wykonywanym działaniu. Są też atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i integracji. Dają poczucie satysfakcji z posiadania dodatkowych umiejętności rękodzielniczych tak obecnie popularnych i cenionych.

   Zajęcia prowadzi p. Monika Ziemienowicz w czwartki, w godz. 16-17.30 (sala C5)

  • TECHNICZNO-INFORMATYCZNE

  • Zajęcia techniczno-informatyczne z wykorzystaniem druku 3D dostarczają uczniom fascynyjących doświadczeń edukacyjnych.

   Uczniowie na zajęciach projektowali makietę kolejową składającą się ze stacji, parku, tunelu. Makieta została wykonane z materiałów drewnopochodnych, elementy do makiety drukowane na drukrace 3D. Całość została sklejona i pomalowana. Kolejka elektryczna przyjechała z Kolejkowa we Wrocławiu.

   Uczestnicy zajęc maja szansę zagłębić tajniki modelowania i drukowania 3d oraz zastosowania tej technologii w różnych dziedzinach. Dzięki takim zajęciom ucza się rozwiązywania problemów, kreatywnego projektowania i współpracy.

   Odwiedziliśmy również stolarnię "Męską Szopę" w której moglismy poznać tajniki pracy stolarza i konstruktora.

   Takie zajęcia prowadzone dzięki narzędziom z projketu Laboratoria Przyszłości to doskonały sposób na przybliżenie ich do nowoczesnych technologii i rrozwijanie umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłości.

  • ELEKTRONIKA i PROGRAMOWANIE Z BECREO

  • Zajęcia z programowania arduino w klasach ósmych.

   Uczniowie klas ósmych uczą się programowania układów elektronicznych na zestawach BECREO pochodzących z projektu Laboratoria Przyszłości.

  • STEROWANIE I PROGRAMOWANIE DRONÓW TELLO-EDU

  • Na zajęciach programowania i sterowania dronami uczęszczają uczniowie klas 4-6. Zdobywają oni umiejętność obsługi edukacyjnych dronów Tello – EDU zakupionych w projekcie Laboratoria przyszłości.
   Jest to interesująca forma zajęć, w trakcie których każdy samodzielnie programuje parametry lotu drona na krótkich dystansach.  Aby jednak pokonać specjalny tor przeszkód, obsługiwane one są aplikacją z panelem nawigacyjnym zainstalowanym na tablecie. Sterując dronami, dzieci rozwijają swoje zdolności programistyczne, wyobraźnię przestrzenną i koordynację ruchową. Grupa najlepszych operatorów potrafi wykonać  karkołomne powietrzne akrobacje.

   Piotr Ceranowski