• HISTORIA SZKOŁY

• Szkoła Podstawowa nr 5 w Słupsku rozpoczęła swą działalność 1 września 1999 roku na mocy uchwały Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 30 grudnia 1998 roku. Budynek naszej placówki wzniesiono według projektu Elżbiety Andrzejewskiej z Bydgoszczy i Haliny Ryl z Koszalina.​​​​

Budowę obiektu rozpoczęto w lipcu 1998 roku, a już 1 września zadzwonił pierwszy w dziejach naszej szkoły dzwonek. Wówczas do dyspozycji uczniów oddano pierwszy segment dydaktyczny ze świetlicą i sześcioma salami lekcyjnymi. We wrześniu 1999 roku naukę rozpoczęło 402 dzieci w 17 oddziałach klas 1-4. Wciąż trwała budowa kolejnych segmentów budynku. W roku 2000 otwarto nowe sale lekcyjne, pracownie komputerowe, bibliotekę oraz gabinety terapeutyczne. Ukończono również budowę segmentu sportowego – nowoczesnego kompleksu, w skład którego wchodzą: hala sportowa, boiska do piłki nożnej i koszykówki, kort tenisowy, bieżnia z nawierzchnią tartanową oraz pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Przy szkole wybudowano także jedyne w Słupsku schronisko młodzieżowe, które oferuje 42 miejsca noclegowe.

Od samego początku stanowimy placówkę integracyjną a naszą ideę stanowi hasło  „uczymy się żyć z innymi oraz dla innych”. Szkoła jest przyjazna wszystkim dzieciom. Już w trakcie projektowania uwzględniono rozwiązania, umożliwiające funkcjonowanie w naszej placówce osobom niepełnosprawnym. W budynku nie ma barier architektonicznych. Ponadto dysponujemy salą do rehabilitacji, gimnastyki korekcyjnej a od 2003 roku pierwszym na Pomorzu gabinetem do terapii sensorycznej. W szkole zatrudnieni są nauczyciele ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym, wspierający klasy integracyjne a także reedukatorzy, nauczyciele zespołów korekcyjno-kompensacyjnych, logopeda, psycholog, pedagog. Wszyscy oni pomagają dzieciom w przezwyciężaniu trudności.

Mieliśmy także zaszczyt gościć w naszych progach ważne osobistości ze świata polityki, nauki, kultury i sztuki, czy też gwiazdy sportu. Byli u nas: Aleksander Kwaśniewski, Irena Dzierzgowska, Krystyna Łybacka, Izabela Jaruga – Nowacka, Joanna Senyszyn. Mieliśmy przyjemność spotkać twórców literatury i poezji dziecięcej - gościliśmy Wandę Chotomską, Jolantę Nitkowską-Węglarz, Annę Onichimowską, Emilię Waśniowską, Beatę Ostrowicką, Izabellę Klebańską, Lilianę Bardijewską, Grzegorza Kasdebke. Naszym dzieciom bajki i wiersze czytał znany słupski dziennikarz i prozaik Daniel Odija. Leszek Długosz i Edward Lutczyn przybliżali swoją twórczość naszym nauczycielom i rodzicom. Z kolei Rafał Kubacki udowodnił, że „serce zwycięża”. Janusz Chomontek zadziwiał zręcznością i z piłką czynił niewiarygodne cuda. Dzięki koszykarzom  Energa Czarni Słupsk nasi uczniowie i nauczyciele pokochali koszykówkę. Cieszyliśmy się również z wizyt  przedstawicieli władz miejskich i oświatowych.

•    Wizytę prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Słupsku;
      •    Miejską Inaugurację Roku Szkolnego 2000/2001
      •    Miejską Uroczystość 57 Rocznicy Wyzwolenia Słupska w dniu 8 marca 2002 roku;
      •    Ogólnopolską kampanię społeczną „Serce zwycięża” z udziałem Rafała Kubackiego – mistrza świata w judo;
      •    Konkurs ABC – bezpiecznej energii
      •    Marzannadę –  coroczne zawody sportowe dla klas I-III
      •    Powiatową inaugurację policyjnego programu edukacyjnego „Popo”
      •    Stulecie Miejskiej Biblioteki Publicznej