• ARTYSTYCZNE ZMAGANIA Z GLINĄ

      Uczniowie klasy 6a uczestniczyli w zajęciach artystycznych w słupskiej ceramikarni, gdzie pod okiem doświadczonej instruktorki zapoznali się z technikami lepienia i formowania gliny. Każdy samodzielnie wykonał swój oryginalny talerz lub misę ozdobną i choć praca była trudna, żmudna, a palce bolały od ugniatania opornego materiału – to zabawa była doskonała.

      Po zajęciach wspólnie odwiedziliśmy cukiernię, aby skosztować przepysznych lodów i gofrów. To był bardzo udany dzień, spędzony w wyśmienitym towarzystwie.

      Beata Andrzejewska, Marta Pogorzelska

     • 41. KONKURS RECYTATORSKI POEZJI I PROZY POLSKIEJ ROZSTRZYGNIĘTY!

      Kolejna edycja święta polskiej poezji i prozy odbyła się 17 maja w słupskim MDK-u. Naszą szkołę reprezentowali: w kategorii recytacja klas 1-3 Wiktoria Śliwka z klasy 3b, w kategorii kl. 4-6 - Hania Drewniak z klasy 5b i Sebastian Łozyk z klasy 5a, zaś w kategorii kl. 7-8 - Zosia Giedrojć z klasy 8b. 

      Miło mi poinformować, że w swojej kategorii Zosia Giedrojć okazała się bezkonkurencyjna i zajęła I miejsce, a tym samym nominację do kolejnego etapu konkursu. Brawo! Opiekunką uczennicy jest Pani Jolanta Walewska.

      Najmłodsi recytatorzy w kat. klas 1-3 również zachwycili jury. W efekcie Wiktoria Śliwka z klasy 3b zajęła  II miejsce i nominację do kolejnego etapu. Opiekunką Wiktorii jest Pani Marlena Wawrowska. Gratulujemy!

      Występy naszych młodszych uczestników z klas 5 również zasługują na wielki podziw i docenienie, zarówno Hania jak i Sebastian zaprezentowali się znakomicie,  jednak tym razem nie znaleźli się na podium. Oboje wyszli jednak z konkursu w dobrych humorach z przekonaniem, że w przyszłym roku również wezmą udział w eliminacjach.

      Moim uczniom - Hani i Sebastianowi - dziękuję za udział i gratuluję pięknego występu,  zaś Zosi oraz Wiktorii winszuję zwycięstwa oraz życzę powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

      Joanna Jaśniewicz

     • DZIEŃ WALKI Z DYSKRYMINACJĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

      Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku zapewnia rehabilitację i wsparcie osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Uczniowie klasy 3a mieli niezwykłą okazję odwiedzić tę placówkę pełną zaangażowania i kreatywności.
      Wizytę zapoczątkował występ taneczny w wykonaniu podopiecznych WTZ. Dzieci odwdzięczyły się, prezentując swoje umiejętności wokalne. Po części muzycznej uczniowie wspólnie z uczestnikami wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, w trakcie których powstały bambusowe zawieszki. Proces tworzenia wymagał cierpliwości i precyzji, ale dostarczył wiele radości i satysfakcji.
      Wizyta trzecioklasistów w WTZ otworzyła dla dzieci nowe możliwości, a także wzbogaciła codzienne życie uczestników warsztatu. Wspólne tworzenie sprawia, że podopieczni WTZ czują się akceptowani i doceniani. To bardzo ważne dla osób z niepełnosprawnościami, które często doświadczają marginalizacji. Takie inicjatywy są krokiem w kierunku inkluzji społecznej.

      Agata Emmerling, Beata Budnicka, Lucyna Rudnik

     • ZŁOTO, SREBRO I BRĄZ NA ZAWODACH LEKKOATLETYCZNYCH

      Indywidualna lekkoatletyka była ostatnią w tym roku szkolnym dyscypliną rozegraną w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej Słupskiej Olimpiady Młodzieży.

      Zawody odbyły się na słupskim stadionie 650-lecia. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów. Startowali oni we wszystkich konkurencjach, czyli: 100 m, 300 m, 1000 m, 2000 m, skok wzwyż, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, sztafeta 4x100 m.

      Nasi reprezentanci zdobyli 3 medale: złoty w biegu na 300 m - Mykhailo Bondarenko, srebrny w skoku w dal – Michał Gromadzki i brązowy w sztafecie 4x100 m - Michał Gromadzki, Paweł Dymiński, Michał Syty i Mateusz Ryś.
      Ponadto w innych konkurencjach nasi zawodnicy zajmowali miejsca tuż za podium (4 miejsce - skok wzwyż - Janek Podsiadły, 5 miejsce – 2000 m - Adam Kowgan, rzut oszczepem - Luka Sakhouski).

      Skład naszej reprezentacji: Bondarenko M., Gromadzki M., Dymiński P., Syty M., Ryś M., Podsiadły J., Kowgan A., Sakhouski L., Liepkin M., Baczyk B., Łapaj K., Formaniuk V., Możdżeń T., Sufried I.

      Gratulujemy wysokich miejsc, uzyskanych wyników i sportowej postawy podczas rywalizacji.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • KRASNALE, HYDROPOLIS I PANORAMA RACŁAWICKA - TO WSZYSTKO TYLKO WE WROCŁAWIU

      Cykl szkolnych wycieczek dydaktyczno - krajoznawczych rozpoczęli 9 maja uczniowie klasy 5b i 6b. Pod opieką wychowawców i opiekunów udali się bowiem do pięknego miasta Wrocławia, aby poznać jego historię i niesamowite miejsca. 

      W ciągu dwóch dni wycieczki udało im się zobaczyć perełki Wrocławia, począwszy od słynnej Panoramy Racławickiej, a na ZOO kończąc.

      Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od Panoramy Racławickiej z imponującą i zwycięską historią bitwy pod Racławicami. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki Współczesnej z niesamowitymi dziełami W. Hasiora czy M. Abakanowicz, a skończyliśmy zwiedzanie na drugiej co do wielkości w Polsce wrocławskiej starówce, tropiąc tajemnicze krasnale przy dźwiękach katarynki.

      Drugi i ostatni dzień wycieczki to wizyta w Hydropolis, gdzie dowiedzieliśmy się wszystkiego, co możliwe, o wodzie i jej dobrodziejstwach. Następnie udaliśmy się do wrocławskiego ZOO, w którym naszą uwagę skupiło m. in. słynne Afrykarium. W międzyczasie obejrzeliśmy również pokaz muzycznych fontann.

      Co prawda w tak krótkim czasie udało nam się zobaczyć jedynie namiastkę bogatej historii Wrocławia, ale może zachęci to niektórych do kolejnych podróży.

      Warto podkreślić, iż nasza młodzież zachowała się na piątkę, jak na uczniów SP5 przystało. Wspólnie spędzony czas, emocje, inspiracje i doświadczenia, to rzeczy bezcenne, które łączą naszą małą społeczność i sprzyjają nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale przede wszystkim podtrzymują  więzi i wzmacniają integrację.

      Wszystkim polecamy taki rodzaj wspólnego spędzania czasu!

      Joanna Jaśniewicz 

      PS Opiekunom składam serdeczne podziękowania za pieczę nad uczniami, a w szczególności obu mamom - Pani Ani i Pani Monice z 5b.

     • PIERWSZE MIEJSCE ZOSI GIEDROJĆ

      Miło mi poinformować, że w II Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Online „Dziecięce interpretacje twórczości polskich noblistów” - zorganizowanym pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Potęgowo - nasza uczennica Zosia Giedrojć zajęła I miejsce.

      Organizatorzy konkursu otrzymali łącznie 46 nagranych recytacji. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się 30 recytatorów. Poniżej  link do werdyktu i fragmenty recytacji.

      Zosia interpretowała tekst Olgi Tokarczuk „Grzybość”, a przygotowywana jest do konkursów w ramach prowadzonych przeze mnie zajęć artystycznych. To już trzecie podium w tym roku w konkursach wojewódzkich, za każdym razem z inną prozą lub wierszem. Warto przypomnieć te osiągnięcia:

      I miejsce - Wojewódzki Konkurs Interpretacji Prozy w Gdańsku, fragment Sydonii von Borck

      II miejsce - Wojewódzki Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej w Słupsku, wiersz K.K. Baczyńskiego

      Aktualnie trwają przygotowania do kolejnego etapu konkursu recytatorskiego w MDK-u.

      Opiekun artystyczny uczennicy Jolanta Walewska
       

     • II MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE JĘZYKA POLSKIEGO

      25 kwietnia odbył się trzeci i ostatni etap IV Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego "Rozwiąż język" w Gdańsku. W wielkim finale ( pośród siedmiorga wyróżnionych z województwa) znaleźli się nasi piątoklasiści- Wojtek Grzech i Mikołaj Lau z klasy 5b.

      Dziś jury ogłosiło werdykt i już wiemy, że Wojtek Grzech zajął II miejsce! 

      Z całego serca gratuluję Wojtkowi jego sukcesu, zaś Mikołajowi dziękuję za udział i dotarcie do finału. Obaj chłopcy prezentowali bardzo wysoki poziom ( konkurs skierowany był do uczniów klas 5-6 i obejmował mnóstwo dodatkowych treści), sumiennie przygotowywali się do konkursu, byli dociekliwi i poświęcali swój wolny czas na naukę niełatwych przecież zagadnień językowych.

      Chłopcy, jestem dumna i dziękuję Wam obu za wspólnie spędzony czas oraz przygotowania! Wielkie gratulacje!

      Opiekun merytoryczny i wychowawca kl. 5b Joanna Jaśniewicz

     • SUKCESY W ZAWODACH PŁYWACKICH

      Tuż przed długim weekendem majowym reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w zawodach pływackich zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 8 w Słupsku. W sportowej rywalizacji uczestniczyły także Szkoła Podstawowa nr 3,4,6 oraz 10. My startowaliśmy na dystansie 50 m grzbietem, kraulem, motylkiem, klasykiem, a także w sztafecie 6x25m.

      W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy I m-ce, natomiast indywidualnie zdobyliśmy 21 miejsc medalowych. Oto zwycięzcy:

      II m-ce Julia Przełuska

      III m-ce Martyna Życka

      I m-ce Hanna Moszczyńska

      II m-ce Oliwier Nyk

      III m-ce Liwia Malkiewicz

      II m-ce Martyna Życka

      II m-ce Amelia Papierkiewicz

      II m-ce Kinga Wasila

      III m-ce Barłomiej Nowakowski

      I m-ce Maja Rodziewicz

      II m-ce Filip Szymański

      I m-ce Pola Odija

      II m-ce Milena Wasiuta

      I m-ce Hanna Moszczyńska

      II m-ce Stanisław Żerlak

      II m-ce Michał Syty

      II m-ce Julia Tkacz

      III m-ce Jan Podsiadły

      I m-ce Hanna Mytkowska

      III m-ce Igor Sufryd

      Świetna postawa naszych pływaków i pływaczek  zaprowadziła nas na sam szczyt ogólnej klasyfikacji, za co serdecznie dziękujemy! Wielkie gratulacje!

       Ze sportowym pozdrowieniem

      Sylwia Borecka i Marta Sokołowska-Wiśniewska

       

     • OBCHODZIMY ŚWIĘTO FLAGI W KLASACH 1-3

      29 kwietnia klasy młodsze uczciły jedno z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

      W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali biało-czerwoną dekorację w segmencie A, wykonali patriotyczną fotoramkę oraz ubrani na galowo, trzymając nasze barwy narodowe, zaśpiewali piosenkę “Polska flaga”. Wspólne świętowanie przypomniało wszystkim o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

      Wychowawcy klas 1-3

     • SZKOLNY TURNIEJ KOSZYKÓWKI 3X3

      W środowe popołudnie odbył się szkolny turniej koszykówki 3x3 dla chłopców z klas 7 i 8. Udział w rozgrywkach wzięło 6 drużyn reprezentujących wszystkie klasy. Rozegranych zostało 9 meczów. Kilka z nich było bardzo zaciętych. Ostatecznie najlepsi okazali się uczniowie klasy 8 B, którzy w finale pokonali reprezentantów 7 D. Na trzecim miejscu turniej ukończyła klasa 7 B.

      Zwycięzcy wystąpili w składzie: Baczyk Bartek, Szymański Filip, Vdovin Hlib, Żerlak Staszek, Bondarenko Misza, Nyk Oliwier.

      Końcowa klasyfikacja turnieju:

      I – 8 B

      II – 7 D

      III – 7 B

      IV – 7 C

      V – 7 A

      VI – 8 A

      Gratulujemy wszystkim zawodnikom sportowej postawy podczas rywalizacji.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • WIZYTA NA UNIWERSYTECIE POMORSKIM

      29 maja 2024 r. uczniowie klasy VII d mieli możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Uniwersytet Pomorski w Słupsku. Brali udział w wykładzie prowadzonym przez prof. Zbigniewa Sobisza na temat: "Herbarium Slupensis SLTC", który stanowi własność Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku.

      Kolekcja botaniczna Herbarium posiada w swych zbiorach szereg roślin wymarłych i zagrożonych wyginięciem w skali całego kraju, jak również w skali Pomorza.

      Po wykładzie uczniowie zostali oprowadzeni przez prof. Z. Sobisza po Herbarium, widzieli, jak powstają zielniki i w jaki sposób się je przechowuje. Poznali także zasady pracy w takim miejscu.

      Ostatnim punktem były zajęcia w bibliotece uniwersyteckiej, gdzie zapoznali się z zasadą funkcjonowania biblioteki naukowej, a także z jej niektórymi zasobami. Trzy osoby z grupy uczestniczyły w konkursie literackim. Poradzili sobie rewelacyjnie.

      Anna Wolikowska, Edyta Romańczuk- Ozdoba

     • KODEREK

      27 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Warszawy, by uczestniczyć w Ogólnopolskiej Konferencji KODEREK. Spędziliśmy czas  na inspirujących prelekcjach i warsztatach. Uczniowie mieli okazję m.in. tworzyć własne aplikacje, doskonalić umiejętności projektowania 3D, zasmakować rywalizacji w grze terenowej "Labirynt zagadek", udać się na "Wyprawę Kosmitów", a nawet rozwinąć swoje umiejętności w tworzeniu ozdób z koralików. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły cieszyły się wykłady z doradcą zawodowym oraz warsztaty dotyczące zawodów przyszłości.

      Z wielką przyjemnością chcielibyśmy również ogłosić, że będziemy współorganizatorami kolejnej edycji KODERKA, która odbędzie się w listopadzie w naszej szkole.

      Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze szkół SP1, SP3, SP6 i SP8 za wspólny udział w konferencji.

      Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia dostępną na kontach społecznościowych KODEREK oraz na stronie KODEREK.edu.pl

     • KODEREK - WYSTĄPIENIE NASZYCH UCZNIÓW

      Koderek został zainicjowany w 2017 roku. Do tej pory odbyło się 9 edycji stacjonarnych w różnych szkołach w Polsce. W dużej mierze organizowana przez uczniów, którzy również prowadzą warsztaty i mają swoje wystąpienia. X edycja odbyła się w Warszawie. Możemy być dumni z uczniów klasy 7d: Pawła Dymińskiego oraz Kajetana Zwolińskiego, którzy poprowadzili warsztaty z budowy hologramu. Na ich zajęciach był komplet uczestników, a wszyscy wyszli zadowoleni z własnym hologramem.

      Wykład dotyczący Hologramu 3D, przed dziesiątkami uczestników konferencji poprowadzili Mark Liepkin i Daniil Perypelytsia (7d). Wystąpienie przed taką publicznością wymagało od nich dobrego przygotowania oraz dużej odwagi.

      Olbrzymie gratulacje!

     • KONKURS WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w II Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „Bądź bezpieczny na drodze" organizowanym przez Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku pod honorowym patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej.

      Motywem przewodnim jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród młodzieży szkolnej oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.

      Pierwszy etap zorganizowany był we wszystkich szkołach podstawowych i wyłonił dziesięciu najlepszych. Nasza szkołe reprezentowali:

      • Wiktoria Warmbier
      • Weronika Kiczkieruk
      • Filip Szymański
      • Oliwier Nyk

      Uczestnicy mieli do roziązania testy z ruchu drogowego oraz jazdę po miescie symulatorem samochodu.

      Najlepiej spisał się Filip Szymański zajmując I miejsce oraz Wiktoria Warmbier II miejsce.

      Gratulujemy :)

     • OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

      24 kwietnia 2024 r. w Szkola Podstawowej nr 10 im. Polonii odbyły się eliminacje rejonowe XLV Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7d:

      • Paweł Dymiński
      • Cezary Siemieński
      • Huber Sawecki
      • Adam Kowgan

      Startowali w grupie starszej. Mieli za zadanie rozwiązać testy (pierwszeństwo na skrzyżowaniach i przepisy ruchu drogowego) oraz pokonanie na rowerze toru sprawnościowego. I MIEJSCE wśród grupy starszej zajął nasz uczeń Paweł Dymiński.

      Dziękujęmy za fajną organizację, świetną zabawę, możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy oraz zdrową rywalizację.

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 13.06.2024
  • Librus Synergia