• PREWENCJA, ALE INACZEJ

      Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w finale konkursu „Prewencja, ale inaczej”. W hali gimnastycznej IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Banacha odbyła się rywalizacja sportowa, test wiedzy oraz konkurs plastyczny na temat prewencji.W rywalizacji sportowej wystąpiła: Jowita Grzech, Martyna Duszyc, Kinga Wasila, Agata Sucholas, Jan Podsiadły, Michał Gromadzki oraz Mateusz Ryś. W konkursie wiedzy reprezentowali nas Lena Wałaszewska, Adam Kowgan i Paweł Dymiński.

      W konkursie plastycznym II m-ce zajęła Paulina Włodarska z klasy VII B.Spośród wszystkich szkół w Słupsku nasza reprezentacja w ogólnej klasyfikacji zajęła II miejsce na podium. Złoty medal tego konkursu zdobyła Szkoła Podstawowa nr 8 w Słupsku.

      Serdeczne gratulacje dla całej ekipy z „Piątki”.

      Marta Sokołowska-Wiśniewska, Katarzyna Wojcieszek

     • FESTIWAL JUDO W GRUDZIĄDZU

      4 listopada odbył się Festiwal Judo Dzieci o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza. W tak świetnie zorganizowanej imprezie wystartował nasz uczeń - Julian Bogusławski. Julek uczęszcza do klasy IV a i trenuje judo już od kilku lat.W Grudziądzu nasz uczeń wystąpił w wadze do 59 kg. Stoczył 4 walki i zdobył II miejsce w całym turnieju.

      Warto wspomnieć, iż 8 listopada odbył się również I Rzut Szkolnej Ligi w Judo w Kończewie, w której wystąpili nasi uczniowie:

      • II m-ce Hanna Jarynkiewicz (31kg)

      • II m-ce Maria Jarynkiewicz( 38kg)

      • III m-ce Maria Piór (38kg)

      • III m-ce Bukowski Przemysław (30kg)

      • III m-ce Łozyk Sebastian (44kg)

      • III m-ce Sośniak Tymon (57kg)

      • II m-ce Bogusławski Julian (59kg)

      Serdeczne gratulacje składamy wszystkim uczestnikom, którzy godnie reprezentują naszą szkołę w judo i życzymy im dalszych sukcesów.

      Marta Sokołowska-Wiśniewska

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

      W piątek 17.11 w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie klasy 5 przy wsparciu uczennic z klasy 7 odpytywali ze znajomości tabliczki mnożenia uczniów, nauczycieli, pracowników administracji oraz dyrekcję. Uczniowie klasy 5 przygotowali również prezentację dotyczącą sposobów na szczygłów zapamiętanie tabliczki mnożenia, którą przedstawili w klasach 1-3.

      Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie uczniów.

      Nauczyciele matematyki

     • MITOLOGIA W TEATRALNEJ ODSŁONIE

      Ze starożytnymi historiami, mitycznymi bogami i herosami oraz innymi fantastycznymi postaciami zetknęli się uczniowie klas piątych podczas omawiania mitów greckich. Aby uatrakcyjnić lekcje polskiego, piątoklasiści napisali własne scenariusze najbardziej znanych mitów, a  następnie przedstawili je w formie krótkich spektakli. Zarówno w klasie 5a jak i 5b nie zabrakło pomysłów i ciekawych rozwiązań scenicznych. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do wyznaczonych im zadań, m.in. nauczyli się solidnie swoich ról, a także zadbali o swój teatralny kostium.

      Nie obyło się także bez ciężkich chwil i nieporozumień, jednak efekt był naprawdę imponujący. Dzięki taki zadaniom uczniowie nie tylko przyswajają szybciej nową wiedzę, ale uczą się przede wszystkim samodzielności, współpracy, empatii, zaangażowania, poświęcenia i odpowiedzialności.Zawsze z wielkim wzruszeniem i dumą patrzę na moich występujących uczniów, którym poświęcają swój dodatkowy, wolny czas nie tylko na przygotowanie się do standardowych lekcji, ale  też na dodatkowe działania artystyczne, które- mam wrażenie( oprócz ocen)- przynoszą im także mnóstwo satysfakcji i często pomagają uporać się z niejednym problemem.

      Dziękuję wszystkim uczniom klasy 5a i 5b za świetną pracę nad mitami!

      Joanna Jaśniewicz

     • ŁAWKA KUMPEL

      ŁAWKA KUMPEL” to nowa inicjatywa, która powstała na terenie Naszej Szkoły - specjalne miejsce, dzięki któremu uczniowie uczą się empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. To specjalne miejsce powstało dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości uczniów klas I-III. Zadaniem ławki jest przełamywanie pierwszych lodów, gdy dziecko jest w grupie nowe. Może też zapobiegać zjawisku wykluczenia, które dla dzieci - zarówno małych, jak i nastolatków - bywa bolesne i piętnujące.

      Pomysłodawczynią “BUDDY BENCH” jest amerykańska psychoterapeutka Tracey Cooney, której syn zwierzył się kiedyś, że na placu zabaw nie ma się z kim bawić, bo wszyscy mają swoje “bandy” i bawią się tylko z “najlepszymi kumplami”. Mimo że chłopiec był otwarty, ma kolegów i nie ma kłopotów z samooceną, poczuł się wykluczony i samotny. Z takimi uczuciami trudno jest zwrócić się do bawiących się wspólnie dzieci. Nie jest łatwo też poprosić o pomoc nauczyciela. Dzieci wykluczane ze wspólnych zabaw zazwyczaj nie dzielą się tym problemem z nikim, więc staje się to ich tajemnicą.

      Jak zatem dyskretnie dać otoczeniu sygnał, że potrzebujemy towarzystwa? Siadamy na ławce-kumpel”. To specjalna ławka, na której dziecko może usiąść, gdy chce porozmawiać, czuje się samotne i potrzebuje impulsu, by przełamać nieśmiałość. Dzięki temu inne dziecko, które czuje się podobnie, może znaleźć kompana do zabawy. Skorzystają oboje.

      Instrukcja „działania” ławki jest prosta:

      1.Jeśli jest Ci smutno lub potrzebujesz towarzystwa, usiądź na ławce KUMPEL. Będzie to

      sygnał dla innych, że nie chcesz być sam.

      2. Gdy widzisz kogoś siedzącego na ławce, to jest to sygnał, że ktoś Cię potrzebuje. Podejdź

      do ławki i zaproś kolegę/koleżankę do wspólnej zabawy.

      Zatem... DZIAŁAJMY!

      Natalia Kmieć

     • ZŁOTO W UNIHOKEJU DZIEWCZĄT

      26 października w hali sportowej przy ul. Banacha w Słupsku odbyły się finały unihokeja dziewcząt z rocznika 2011-2012. Reprezentacja naszej szkoły już w eliminacjach zaprezentowała się fenomenalnie, wygrywając wszystkie mecze (z SP 7-6:0, SP11 5:0, SP6 2:0). Z pierwszego miejsca w grupie dziewczynki awansowały do fazy finałowej.

      W pierwszym meczu -półfinałowym spotkały się na boisku z STO, pokonując rywalki 1:0 . Tak niewiele brakowało już do złota. W ostatnim pojedynku nasze zawodniczki potwierdziły swoją wysoką formę i i ponownie wygrały z reprezentacją SP6 - 6:0. Ostatecznie zostały Mistrzyniami Słupska. Ciężka praca na lekcjach i dodatkowe treningi zaprocentowały.

      Nasze Złotka zagrały w składzie:

      1. Julia Tkacz 2. Zofia Grądzka 3. Agnieszka Domagała 4. Natalia Pastwa 5. Amelia Papierkiewicz 6. Wiktoria Laskowska 7. Pola Odija 8. Oliwia Rudnicka 9. Lena Rusek – bramkarka

      Wielkie gratulacje!

      Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, która zakupiła tuż przed rozgrywkami rękawice bramkarskie. Dzięki Waszemu wsparciu posiadamy już kompletny strój, który zapewnia bezpieczeństwo i możliwość najlepszej gry bramkarza (kask, spodnie, bluza i rękawice – ufundowane w zeszłym roku).

      Sylwia Borecka

      Marta Sokołowska-Wiśniewska

     • JESTEM KRÓLEM SWOJEGO CZASU

      To ponownie my – klasa 6b. Obiecywaliśmy relację z działań projektowych i oto ona. Pracy było sporo, ale dzięki naszym działaniom, dowiedzieliśmy się, jak racjonalnie gospodarować czasem i jak skutecznie unikać pożeraczy czasu. Szczęśliwie dotarliśmy do końca.Gościnnie wystąpili u nas uczniowie klasy 6c, których pozdrawiamy. Podzielcie się z nami wrażeniami po zapoznaniu z fotorelacją. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tych, którzy pomagali nam najbardziej. To Pan Andrzej, Tadeusz i Marek, no i oczywiście nasze opiekunki projektowe: Panie Edyta, Pani Agnieszka i Pani Dagmara.

      Klasa 6b

      Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji:

     • TURNIEJ UNIHOKEJA SŁUPSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

      V miejsce zajęli nasi reprezentanci w turnieju unihokeja Igrzysk Młodzieży Szkolnej w ramach rozgrywek Słupskiej Olimpiady Młodzieży. O awans do półfinałów walczyli do samego końca, a dwie minimalne porażki (1:2 z SP 1 i 0:1 z SP 10) spowodowały, że zajęliśmy trzecie miejsce w grupie.

      Skład reprezentacji szkoły w turnieju:

      1. Filip Szymański

      2. Bartek Baczyk

      3. Stanisław Żerlak

      4. Mykhailo Bondarenko

      5. Janek Podsiadły

      6. Dawid Szałowiński

      7. Michał Gromadzki

      8. Kuba Raczyński

      Gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych.

      Nauczyciele wychowania fizycznego

     • PIERWSZA ROZPRAWA W SĄDZIE ZA NAMI!

      W listopadzie 2023 roku uczniowie klasy 7b, w ramach Programu Edukacji Prawnej dla Młodzieży, pierwszy raz uczestniczyli w rozprawie w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Była to sprawa karna z art. 279 par. 1 kk. i dotyczyła kradzieży z włamaniem. Uczniowie z ogromną ciekawością obserwowali i słuchali przebiegu rozprawy, a także składanych zeznań przez oskarżonego i osobę poszkodowaną. Wysłuchali również pytań zadawanych przez Panią sędzię, prokurator oraz obrońcy. Dowiedzieli się także, jak wygląda procedura zwolnienia od składania zeznań świadka, w momencie kiedy jest on osobą najbliższą skarżonemu.Ciekawym punktem wizyty w sądzie było spotkanie z Panią sędzią, prokurator i obrońcą już po rozprawie. Młodzież miała możliwość zadawania wielu pytań dotyczących zawodu, przebiegu rozprawy, wyposażenia sali rozpraw, elementów i barw ubioru dla poszczególnych grup prawniczych a nawet można było potrzymać łańcuch, który jest nieodzownym elementem sędziego na każdej rozprawie.

      Aktywność naszych uczniów po rozprawie, liczba zadawanych pytań, a także ich wzorowe zachowanie sprawiło, że całe grono prawnicze było zachwycone postawą i dojrzałością uczniów naszej szkoły. Już teraz młodzież nie może się doczekać kolejnej rozprawy, która została odroczona na styczeń 2024 r.

      K. Łyszyk

     • AUTUMN TREE - WSPÓLNA LEKCJA Z ROBOTAMI PHOTON

      Partnerzy ze Słupska, czyli klasa 1c i 3c oraz 2 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim, spotkali się on-line na wspólnych zajęciach z robotami Photon w obrębie projektu „Autumn tree” oraz wydarzenia Code Week 2023. Uczniowie tworzyli zakodowane zagadki dla partnerów związane z drzewami. Aby je rozwiązać, trzeba było odpowiednio zaprogramować robota Photon.

      Spotkanie wywołało wiele emocji i pomogło nawiązać bezpośrednie relacje z partnerami.

      Dorota Dankowska

     • MISTRZYNIE W UNIHOKEJU

      Miła informacja dotarła do nas z hali sportowej przy ulicy Banacha w Słupsku. Dziewczęta z rocznika 2009 i młodsze zostały w miniony piątek mistrzyniami Słupska w unihokeju. Obroniony z ubiegłego roku tytuł sprawił wiele radości naszym walecznym dziewczynkom. Trzeba przyznać, że miały w tym roku więcej szczęścia i droga do sukcesu okazała się łatwiejsza. Zostałyśmy zakwalifikowane do grupy, w której musiałyśmy rozegrać tylko jeden mecz, jednak należy powiedzieć, że był niełatwy. Była to szkoła, która zaraz po nas zajęła II miejsce w całym turnieju, czyli SP-10. W grupie z tym przeciwnikiem odniosłyśmy sukces 3:0. Walka była do samego końca, a mecz niezwykle zacięty.W półfinale spotkałyśmy się z Szkołą Podstawową nr 2 i z tego pojedynku wyszłyśmy zwycięsko 1:0. Natomiast w wielkim finale doszło do ponownej konfrontacji ze Szkołą Podstawową nr 10. Jednak nasze ambitne dziewczyny udowodniły wyższość nad przeciwnikiem i zanotowały fenomenalne dwa trafienia do bramki przeciwnej. Jedno w wykonaniu Agaty Sucholas, która w ubiegłym roku swoim strzałem technicznym doprowadziła nas na sam szczyt. Drugą bramkę strzeliła Martyna Duszyc. Na uwagę zasługuje bardzo dobra gra w obronie Zuzanny Wyrzykowskiej oraz w ataku Jowity Grzech. No i oczywiście nie można zapomnieć o naszej wyśmienitej bramkarce Alicji Górnej, która prezentowała wysoką formę i nie wpuściła żadnego strzału.

      NASZA REPREZENTACJA WYSTĄPIŁA W SKŁADZIE:

      1. Jowita Grzech

      2. Agata Sucholas

      3. Martyna Duszyc

      4. Zuzanna Wyrzykowska

      5. Alicja Fudro

      6. Zofia Szlachetka

      7. Lena Wałaszewska

      8. Joanna Redloch

      9. Maria Piór

      10. Amelka Twardy

      11. Lena Strąk

      12. Alicja Górna

      Z ogromnymi gratulacjami pędzą:

      Marta Sokołowska-Wiśniewska oraz Sylwia Borecka

     • ANNA SULYMA NOWĄ PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      2 października odbyło się wyczekiwane głosowanie na stanowisko przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Uczennice klasy 5a pod opieką Pani Jolanty Jarmuł i Pani Mai Maj odwiedzały poszczególne klasy tak, by każdy miał możliwość oddania głosu na swojego kandydata. Głosować można było na:

      Annę Sulymę z klasy 8a,

      Zofię Giedrojć z klasy 8b,

      Adriannę Szeląg z klasy 8a,

      duo: Julię Tkacz z klasy 6c i Dianę Jach z klasy 6b.

      W głosowaniu wzięło udział 359 uczniów oraz nauczyciele z naszej szkoły. Największą liczbą głosów wygrała ANNA SULYMA, a jej zastępczynią została ZOFIA GIEDROJĆ.

      Przy radosnych okrzykach i muzyce powitaliśmy nową przewodniczącą w roku szkolnym 2023/24.

      Gratulujemy i życzymy wielu pomysłów na obecny rok szkolny!

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ

      Miłą informacją jest fakt, iż uczennica klasy 5d - Hania Drewniak prezentowała naszą szkołę i zajęła I miejsce w 31. Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Minivocal 2023 w Słupsku. W swojej kategorii wiekowej Hania pokonała ponad 30 uczestników. Nie jest tajemnicą , iż uczennica zajmuje się śpiewaniem od najmłodszych lat i z powodzeniem również zajmuje wysokie lokaty w konkursach wokalnych. Warto nadmienić, iż dała się poznać szkolnej społeczności także jako świetna aktorka podczas ubiegłorocznego spektaklu bożonarodzeniowego przygotowywanego przez koło teatralne pod moim okiem.

      Hania uczestniczy w tym roku na zajęcia wokalne u Pani Aleksandry Cybuli w słupskim MDK-u, a  także w zajęciach muzycznych w naszej szkole u Pani Karoliny Machutty- Gałązki. Dojrzały wokal, świetny feeling i mnóstwo pozytywnej energii - to wszystko możemy znaleźć w występach Hani, której gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na  tej trudnej wokalnej drodze!

      Wychowawca klasy J. Jaśniewicz

     • SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU W AKCJI

      W ubiegłą niedzielę 5 listopada 2023 r. odbyła się druga edycja DELFIN INDOOR TRIATHLON SOSIR SŁUPSK. Na listach startowych stanęła elita polskiego indoor triathlonu - amatorzy, jak i najmłodsi debiutanci. To był dzień pełen sportowych emocji. Szkolny Klub Wolontariatu z naszej szkoły cały dzień bardzo ciężko pracował, pomagając w sprawnym przebiegu wydarzenia. Uczniowie spisali się na szóstkę, kontrolując zmagania uczestników podczas jazdy na rowerze i biegu na bieżni.

      Ania Sulyma z klasy 8a okrzyknięta została przez uczestników i organizatorów wolontariuszem imprezy i otrzymała symboliczny medal. Niewątpliwie była dobrym duchem imprezy: ocierała pot z czoła, wachlowała, zagrzewała uśmiechem i pogodą ducha do walki. Hania Moszczyńska z klasy 8a uczestniczyła w wydarzeniu jako zawodniczka i zajęła 3 miejsce w swojej kategorii wiekowej.Gratulujemy - to była mordercza i bardzo trudna walka.

      Anna Wolikowska

     • BIEG HANI I JOWITY W SZCZYTNYM CELU

      W miniony weekend uczennice naszej szkoły HANNA MOSZCZYŃSKA z klasy VIII a i JOWITA GRZECH z klasy VII c wystartowały w charytatywnym biegu na 7 km dla słupskiego schroniska dla zwierząt. Miło mi poinformawać, iż Hania wystąpiła w tych zawodach z pupilem o imieniu Max. Max to piesek cioci naszej uczennicy, z którym zdobyła 8 miejsce. W ogólnej klasyfikacji Hania zajęła 90 lokatę, natomiast wśród kobiet była 28. Dziewczynka i jej psiak reprezentowali klub sportowy Shark Team Słupsk.

      Natomiast JOWITA wystąpiła jako wolontariusz z pieskiem ze schroniska o imieniu SINGIEL. Wspólnie zdobyli 94 miejsce, a wśród kobiet 31. Jowita wraz z rodzicami i bratem Wojtkiem uczniem klasy V b naszej szkoły są od dłuższego czasu wolontariuszami na rzecz słupskiego schroniska.

      Życzymy sukcesów w dalszych występach na arenie sportowej.

      Marta Sokołowska-Wiśniewska

     • DZIEŃ CHŁOPAKA W KUŹNI SPORTU

      W nietypowy sposób uczniowie klasy 5b postanowili uczcić tegoroczny Dzień Chłopaka. Po otrzymaniu życzeń i  prezencików od dziewcząt cała klasa pod opieką wychowawcy i rodzica udała się do Kuźni Sportu, miejsca, w którym propaguje się zdrowy styl życia, uprawia różnorakie dyscypliny sportowe, trenuje początkujących jak i odnoszących międzynarodowe sukcesy sportowców walk MMA. Zajęcia dla uczniów klasy 5b poprowadził sam trener i wielokrotnie nagradzany na całym świecie zawodnik MMA- Pan Lech Szcześniak, który specjalizuje się w brazylijskim jiu-jitsu. 

      Trening rozpoczął się urozmaiconymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, co wprawiło uczniów w dobry nastrój i pomogło rozciągnąć mięśnie. Następnie trener przedstawił podstawowe zasady walk jiu-jitsu oraz innych dyscyplin zapaśniczych, aby w efekcie wdrożyć piątoklasistów do kluczowych postaw, chwytów mających na celu wypchnięcie zawodnika poza matę. Uczniowie aktywnie, z pełnym zaangażowanie słuchali poleceń i wykonywali ćwiczenia. Pan Lech Szcześniak pochwalił świetną kondycję młodych ludzi, w szczególności dziewcząt, które dzielnie dotrzymywały kroku chłopcom. 

      Nie od dziś wiadomo, że  "w zdrowym ciele- zdrowy duch", a starożytna sentencja wydaje się być dziś nader aktualna, bowiem po wyczerpującym treningu uczniowie nie stracili werwy, a endorfiny jeszcze długo działały w młodych organizmach. Wszystkim polecamy taką formę spędzania wolnego czasu, a Panu Lechowi dziękujemy za świetne zajęcia i za propagowanie pozytywnych wzorców wśród młodzieży.

      Joanna Jaśniewicz

     • MÓJ PUPIL

      Drodzy Uczniowie! Przypominamy, że wciąż można oglądać zdjęcia Waszych pupili, które dostarczyliście z okazji Światowego Dnia Zwierząt. Kolaż zrobiony ze zdjęć wisi koło segmentu B. Warto przyjść i zobaczyć go na własne oczy!

      Opiekunowie SU wraz z Kingą Wasilą, Hanną Walczyk, Leną Wałaszewską

     • WĘDRÓWKA Z HOBBITEM

      Tradycją stał się już fakt, iż uczniowie klasy 6c pracują nad lekturami w swój ulubiony praktyczny sposób, czyli metodą projektu. Tym razem zmierzyli się  z treścią jednej z ciekawszych lektur - " Hobbit" J.R.R.Tolkiena. 

      Zadaniem poszczególnych grup było przedstawienie etapu wędrówki sympatycznego hobbita Bilba za pomocą makiety. Należało na niej uwzględnić wszystkie informacje znalezione w tekście lektury, takie jak ukształtowane terenu, zabudowa, mieszkańcy i najważniejsze wydarzenia. Dodatkową atrakcję i wyzwanie stanowiło zadanie dotyczące wykonania karty dowolnej postaci występującej w danym fragmencie przy użyciu generatora postaci CardMaker. W efekcie powstały zaskakujące i naprawdę imponujące makiety. Uczniowie zadbali o szczegóły zwłaszcza w wyglądzie postaci i użyli ciekawych materiałów do wykonania swoich prac. 

      Działania w grupie wzmocniły więzi koleżeńskie i kompetencje umiejętności efektywnej współpracy. Trzeba przyznać, że uczniowie zadbali o dyscyplinę pracy, jak i o czystość oraz bezpieczeństwo na swoich stanowiskach. Wszystkie makiety można podziwiać w sali C9.

      Moim uczniom dziękuję za wspaniałą i owocną pracę!

      Joanna Jaśniewicz

     • ŚWIĘTO POSTACI Z BAJEK

      5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a. Nasza szkoła zamieniła się w bajkową krainę. Na szkolnych korytarzach można było spotkać, m.in. księżniczki, smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, czy pokemony. Jednak w tym roku bezapelacyjnie królował Stitch. 

      Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy najmłodszym!

      Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

      Opiekunowie MSU

  • Godziny dzwonków

   Czwartek 13.06.2024
  • Librus Synergia