W listopadzie i grudniu 2024 klasa 3b uczestniczyła kilkukrotnie w dwugodzinnych warsztatach literacko-teatralnych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego " Czytam sobie, Czytam tobie". W tym roku zajęcia odbyły się pod hasłem doskonalenia dykcji, emisji głosu i intencjonalnej gry aktorskiej, w trakcie których uczniowie pracowali nad stworzeniem postaci za pomocą głosu, emocji, prawidłowej wymowy z odpowiednią interpretacją tekstu.
W czasie przedostatnich zajęć trzecioklasiści przećwiczyli przypisane im role, zaś w grudniu odbyło się nagrywanie słuchowiska. Aktorka nagrywała każdego z osobna. W trakcie pracy trzeba było kilkukrotnie powtórzyć tekst, mówić głośniej lub ciszej, odpowiednio modulować głos. I tak, po kilku godzinach mozolnej pracy, powstało słuchowisko na postawie scenariusza pani Marty nawiązujące treścią do znanej wszystkim legendy o wawelskim smoku.
Warto przypomnieć, iż rok wcześniej w ramach projektu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "(Nie)Zwykłe Książki" uczniowie tegorocznej 3b uczestniczyli w warsztatach słowotwórczych, które prowadziła także pani Marta Turkowska, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. W formie zabawy, odkrywali niezwykłość zwykłego, codziennego języka. Bawili się w Homonimy (poznali nowe pojęcie). Zabawa ta pozwoliła przybliżyć zawiłości języka polskiego oraz zrozumieć dwuznaczność wyrazów, w różnych kontekstach, mogących być przyczyną nieporozumień. Efektem końcowym był spektakl. Fabuła przedstawienia zbudowana została z pomysłów, jakie wspólnie stworzyli uczestnicy warsztatów.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. "(Nie)zwykłe książki" współfinansowane było także przez Miasto Słupsk.
Poniżej w linku wspomnień czar - efekt ubiegłorocznych warsztatów literacko-teatralnych - nagranie scenek "Wielka Afera!To nie ta litera".
Mirosława Skalna