• KREATYWNOŚĆ TO INTELIGENCJA, KTÓRA DOBRZE SIĘ BAWI

            Tak powiedział Albert Einstein, a my?  Stworzyliśmy zajęcia kreatywne rozwijające zdolności matematyczno-przyrodnicze pod nazwą „ŁAMIGŁÓWKA, KRZYŻÓWKA I INNE ŁAMACZE GŁÓW”, które w I semestrze roku szkolnego 2023/2024 skierowane zostały do grupy uczniów klasy 2b.

            Głównym celem zajęć było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Dobór tematyki zajęć pozwalał na rozwijanie predyspozycji, zdolności poznawczych i wyobraźni, umiejętności twórczego i logicznego myślenia, rozbudzanie ogólnie ciekawości matematyczno-przyrodniczej. Uczniowie prowadzili pomiary i obserwacje, rozwiązywali krzyżówki matematyczne, magiczne kwadraty, zmagali się z sudoku. Kodowali, badali, doświadczali i wnioski wyciągali. Grali w planszówki, w proste towarzyskie gry z wykorzystaniem kartki. Uczniowie pracowali w ogrodzie Gryfitów. Z dużym zaangażowaniem tworzyli i rozwiązywali różnorodne zadania wykazując się pomysłowością, twórczym podejściem do rozwiązywanego problemu. Uczestnictwo w zajęciach dało drugoklasistom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic przyrody i matematyki w atmosferze zabawy, radości, współdziałania.

            Poniższa prezentacja obrazuje cotygodniową pracę uczniów.

            Opiekun koła kreatywnego

            Mirosława Skalna
             

          • CO SIĘ DZIAŁO NA KOLE PLASTYCZNYM W KLASACH I-III?

            Malowanie i rysowanie oznacza zabawę, w której wszystko jest dozwolone, nawet największa fantazja. W zabawie tej nie może się wydarzyć nic złego, najwyżej zmalujemy arkusz papieru...

            Brian Bagnall

            Od najwcześniejszych lat należy rozwijać twórcze możliwości dziecka za pomocą różnych form wychowania estetycznego. Jedną z nich jest plastyka. Za pośrednictwem twórczej ekspresji plastycznej dziecko gromadzi doświadczenia zarówno poznawcze, jak i twórcze. W procesie tworzenia doznaje silnych przeżyć, które nie tylko wynikają z samego działania, lecz także z możliwości wyrażenia środkami plastycznymi własnych myśli i uczuć. Dostrzegając ważność tego procesu dla harmonijnego rozwoju dziecka w młodszym wieku szkolnym warto dostarczać mu jak najwięcej okazji do twórczej ekspresji. Możliwość taką dały pozalekcyjne zajęcia kółka plastycznego „Mały Artysta”.

            Głównym celem koła było:

            - rozwijanie zainteresowań i uzdolnień;

            - zdobywanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz właściwego ich łączenia;

            - rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia;

            - nabywanie umiejętności pracy zespołowej;

            - podnoszenie własnej wartości, oraz dostrzegania jej w innych;

            - rozwijanie sprawności manualnych;

            - wystawy prac oraz udział w konkursach plastycznych. ​​​​​​​

            Zajęcia kółka plastycznego w I półroczu roku szkolnego 2023/2024 odbywały się raz w tygodniu, w każdą środę od 12.40 - 13.25. Uczęszczała na nie stała grupa uczniów z klasy 2a, 2b i 3c zainteresowanych twórczością plastyczną.

            Zapraszam do obejrzenia prezentacji obrazującej działania Małych Artystów i ich prac plastycznych w I półroczu roku szkolnego 2023/2024.

            Opiekun koła plastycznego

            Mirosława Skalna

          • WOLONTARIUSZE W AKCJI

            Rozpoczęły się ferie. Dla większości to czas odpoczynku i zabawy, ale nie dla Szkolnego Klubu Wolontariatu „Pomocna dłoń”. My działamy nieprzerwanie, a w sobotę 27 stycznia uczestniczyliśmy w organizacji 10. Ćwierćmaratonu Komandosa - zorganizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, Nadleśnictwo „Leśny Dwór”, Parafię pw. Św. Jana Kantego oraz Uniwersytet Pomorski w Słupsku.

            W sobotę o 8:00 znów zabrzmiały słowa Ani Sulymy: „To co? W czym możemy pomóc?". I pomagaliśmy. I to nawet bardzo. Nasi wolontariusze wręczali medale, kierowali ruchem, pracowali przy wydawaniu posiłków. Naprawdę było co robić, ponieważ w biegu uczestniczyło 800 umundurowanych osób z całej Polski.

            Z kolei 28 stycznia w niedzielę wielu z nas wędrowało z puszką podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lub po prostu grało, tańczyło, śpiewało w wielu miejscach, gdzie odbywała się ta cudowna akcja jednocząca wszystkich dobrych ludzi.

            A co potem? Potem już tylko odpoczynek, bo wolontariusze też ludzie i odpocząć muszą. 

            Anna Wolikowska

          • FUNKY SEALS NA ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI NA WIELKĄ ORKIESTRĘ ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

            Dotarliśmy do końca działań związanych z WOŚP i to dotarliśmy z przytupem, ponieważ podczas finału zagościł u nas ponownie zespół Funky Seals, dając godzinny koncert, podczas którego mogliśmy posłuchać znanych coverów w nowych, nieco jazzowych aranżacjach oraz dwóch autorskich piosenek zespoł​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​u.

            Co ważne - w skład zespołu wchodzi uczeń naszej szkoły- Michał Furman grający na gitarze elektrycznej.  Michale, brawo za dzisiejsze solówki!

            Jak mówią sami o sobie: "Grają, bo lubią". A co więcej o zespole?

            Grupa Funky Seals jest młodym zespołem zgłębiającym bezmiar swobodnej improwizacji w oparciu o standardy jazzowe takich kompozytorów jak Miles Davis, Herbie Hancock, George Greshwin czy Ray Charles oraz utwory muzyki popularnej we własnych aranżacjach.

            W skład zespołu wchodzą uczniowie Szkoły Muzycznej Yamaha w Słupsku, którzy rozwijają swoją pasję do sztuki improwizacji i biorą udział w cotygodniowych Jam Session w Antrakcie.

            Zespół zawiązał się w czerwcu 2022r.

            Skład zespołu:

            Kaja Wismont - Wokal

            Wiktoria Nowosielska - Piano

            Marcelina Jabłońska - Hammond

            Michał Furman - Gitara Elektryczna

            Hubert Banasiak - Perkusja

            Bartek Kieresiński – Bas

            Dziękujemy za świetny koncert i liczymy na kolejne takie spotkania z muzyką!

          • GRAMY Z WOŚP CZ.II

            Już od godziny 10.30 do działań projektowych dołączyli uczniowie klas 4 i 5. Podobnie jak starsi koledzy rozpoczęli od bicia rekordów sportowych, aby potem przejść do sal i pod okiem opiekunów własnoręcznie wykonać przedmioty, które potem trafić miały na kiermasz.

            Poniżej widzimy nagrodzonych w rozgrywkach sportowych uczniów i naszych nauczycieli wychowania fizycznego.

            Efektem końcowym dzisiejszych działań było utworzenie pięknego "żywego" serca z udziałem uczniów oraz wykonanych przez nich papierowych wersji serc. 

            To symboliczne serducho miało też wymiar realny - w tym roku nadzwyczaj hojni okazali się nasi uczniowie, kupując słodkości na szkolnym kiermaszu. Nadmienić należy, że ogromne serce okazała w tegorocznym orkiestrowym graniu RADA RODZICÓW, dzięki której mogliśmy realizować nasze pomysły podczas Dnia Projektów. Wielkie podziękowania dla Państwa, a szczególne dla osobiście zaangażowanego Pana Tomasza Zwolińskiego!​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Wszyscy przyjaciele szkoły mogli dołożyć swój symboliczny grosz, licytując przedmioty umieszczone na naszej stronie. Ale to jeszcze nie koniec działań. Ciąg dalszy nastąpi...

            A poniżej niezawodni szkolni koordynatorzy akcji: od lewej Pani Marta Pogorzelska, niezastąpione Pani Ania Wolikowska i Karolina Machutta - Gałązka oraz nieodzowny przedstawiciel Rady Rodziców - Pan Tomasz Zwoliński.

          • DZIEŃ PROJEKTOWY - GRAMY Z WOŚP CZ.I

            Już kolejny raz dołączamy do finału akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także tym razem wszystkie projektowe działania i ich efekty stanowią nasz mały wkład do tego ogromnego przedsięwzięcia.

            Już od godziny 8.00 uczniowie klas 6-8 zaangażowali się do działań - najpierw w sali gimnastycznej, bijąc rekordy sportowe. Najlepsi nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i słodkimi upominkami.

            O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy pracę w grupach projektowych. W tym roku uczniowie przystąpili do szeregu działań, m.in. wykonywania serduszek na patyku, szycia lawendowych woreczków zapachowych, rękodzieła w stylu makrama, szydełkowej biżuterii i bransoletek z koralików, zakładek do książek, świecących butelek walentynkowych, łapaczy snów z płyt winylowych, portfeli skórzanych czy musujących kuli do kąpieli.

            Można też było dołączyć do grup gastronomicznych, aby przygotowywać gofry i tosty serowe, galaretki owocowe, desery jogurtowe i napoje typu lemoniada.

            Dzielnie też pracowała grupa dziennikarska, która przeprowadzała wywiady z uczestnikami projektów oraz nauczycielami i przygotowywała relację fotograficzną.

            Wszystkie dzieła i smakowite potrawy wykonane przez uczniów trafiły na kiermasz, który działał na holu głównym, a uzyskane w ten sposób fundusze zasilą konto WIELKIEJ ORKIESTRY.

            To jeszcze nie koniec naszych działań. Druga część nastąpi...

            Joanna Jaśniewicz

          • KAMYKI ŻYCZLIWOŚCI

            Na zajęciach emocjonalno - społecznych uczymy się wielu ciekawych rzeczy, m.in. poznaliśmy znaczenie słowa przyjaźń. To bardzo ważne mieć przyjaciela, tego jedynego, wspaniałego, oddanego. Jeżeli macie kogoś takiego -  to wspaniałe, jeżeli nadal szukacie -  to zapraszamy do nas!   

            Młodsze dzieci przygotowały kamyki życzliwości dla całej społeczności szkolnej. Szczerze wierzymy, że dobro mieszka w każdym z nas - w dużym i w małym. Zachęcamy Was do poszukiwań i życzymy Wam dużo radości, miłości i szczęścia, czyli tego wszystkiego, o czym uczymy się na naszych zajęciach.

            Z bukietem życzliwości pozdrawiamy Was serdecznie.

            Alicja Hinc

          • SŁODKI KIERMASZ

            W poniedziałek 22 stycznia uczniowie klas I-III wraz z Małym Samorządem Uczniowskim przygotowali słodki kiermasz na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
            W godzinach 9.30-14.30 przedstawiciele wszystkich młodszych klas, nadzorowani przez nauczycieli i wolontariuszy, zbierali pieniążki na szczytny cel - PŁUCA PO PANDEMII. Było bardzo słodko - babeczki, ciasta, gofry, wafelki, desery...
            Śmiało można było przyjść bez śniadania do szkoły! Puszka WOŚPowa wypchana po brzegi. Jesteście wielcy!

            Dziękujemy Rodzicom naszej młodszej społeczności za przygotowanie poczęstunku!

            Wychowawcy klas I-III i opiekunowie MSU

          • LEKCJA OTWARTA W 5B

            Dziś 25 stycznia w klasie 5b odbyła się lekcja otwarta języka angielskiego z udziałem gości. Pracę uczniów i nauczyciela podziwiali: zespół dyrektorski SP5: Pani Małgorzata Marcinowicz, Pani Katarzyna Kozak, Pani Elżbieta Pajewska, przewodnicząca zespołu językowców - Pani Kasia Łyszyk oraz wychowawczyni klasy 5B - Pani Asia Jaśniewicz.

            Wspaniała grupa niezawodnych uczniów klasy 5B zaprezentowała przedstawienie o sprzedawaniu i kupowaniu niepotrzebnych rzeczy. Temat lekcji zachęcał do obserwacji, słuchania i myślenia: "WATCH! LISTEN! THINK!".

            Uczniowie podczas lekcji przygotowali również materiały do powtórki czasu PAST SIMPLE, stopniowania przymiotników oraz samodzielnie napisali historyjkę o "Niesamowitym dniu" oraz wiersz - rymowankę "FUSSY FRED".

            Bardzo dziękuję gościom za przybycie, a uczniom 5B za świetnie przygotowanie do zajęć i rewelacyjną pracę podczas lekcji.

            Wdzięczna prowadząca Gosia Siudek

          • ZAJĘCIA Z COOLTURKĄ

            W ostatnim czasie naszą szkołę odwiedziła ekipa z klubu Coolturka. Instruktorzy zaprezentowali dzieciom, w jaki sposób można rozwijać swoje umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii, a dokładnie robotyki, programowania i konstruowania.

            Dla niejednego ucznia było to coś nowego i bardzo fascynującego, spora ilość stanowisk edukacyjnych sprawiła, że zajęcia były bardzo dynamiczne, a czas minął błyskawicznie! 

            Coolturka zaprasza do swojej pracowni młodszych i starszych, a zajęcia prowadzone są  w dobrej atmosferze przez cały rok. 

            Prosimy o zapoznanie się z ofertą regularnych warsztatów jak i z propozycjami na ferie.

          • MISTRZOSTWO SŁUPSKA W KOSZYKÓWCE 3X3

            ​​Reprezentanci naszej szkoły wspaniale spisali się w turnieju koszykówki 3x3 Słupskiej Olimpiady Młodzieży. W zawodach wzięło udział 9 słupskich szkół podstawowych. Nasi zawodnicy rozegrali 6 meczów i wszystkie rozstrzygnęli na swoją korzyść. ​​​​​​

            Jednak wynik finałowego meczu z SP 4 ważył się do samego końca. Na pięć sekund przed ostatnim gwizdkiem celnym rzutem z dystansu Bartek Baczyk zapewnił naszej drużynie prowadzenie i końcowy triumf.

            Wyniki poszczególnych spotkań:

            w grupie:

            SP 5 – STO 15:6

            SP 5 - SP 3 11:6

            SP 5 – SP 6 14:6

            SP 5 - SP10 8:5

            półfinał:

            SP 5 – SP8 11:5

            finał:

            SP 5 – SP4 11:10

            Skład zespołu:

            1. Bartek Baczyk

            2. Stanisław Żerlak

            3. Janek Podsiadły

            4. Oliwier Nyk

            5. Bartek Nowakowski

            Zwycięstwem w turnieju koszykarze zapewnili sobie udział w Półfinale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Koszykówce 3x3.

            Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy powodzenia w półfinale wojewódzkim.

            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • III MIEJSCE W TENISIE STOŁOWYM

            Bardzo dobrze spisali się uczniowie reprezentujący naszą szkołę w turnieju tenisa stołowego, który odbył się w SP nr 4.

            W całym turnieju ulegli tylko triumfatorom spotkania. Pozostałe mecze rozstrzygnęli na własną korzyść (bilans 3 zwycięstwa, 1 porażka) i zajęli ostatecznie III miejsce wśród słupskich szkół podstawowych.
            Nasi reprezentanci to Filip Szymański i Oliwier Nyk.

            Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.


            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • NASZE KOSZYKARKI CZWARTE W FINALE WOJEWÓDZKIM

            Tuż przed grudniową przerwą świąteczną nasza drużyna dziewcząt z rocznika 2010 wyjechała na finał województwa pomorskiego w koszykówce 3x3 do Wejherowa. Uczennice z z naszej szkoły były o rok młodsze od pozostałych w tych rozgrywkach. Sprawiły wszystkim bardzo miłą niepodziankę swoją grą na parkiecie.
            Po rozegraniu meczów w grupie uplasowały się na drugim miejscu, co dało nam możliwośc grania o miejsce medalowe. Niestety, dziewczęta przegrały mecz o brązowy medal, ale charakter, jaki pokazały podczas rozgrywek na szczeblu miejskim, półfinałowym oraz finałowym, był imponujący. Na grę, jaką prezentowały, patrzyło się z ogromną przyjemnością.

            Miło było usłyszeć pochwały od trenerów, którzy oglądali mecze z trybun i dopytywali, czy nasza reprezentacja to dziewczęta uprawiające na codzień koszykówę. W fenomenalnym stylu kończymy rozgrywki na IV miejscu. Wielkie brawa, dziewczęta!

            SERDECZNE GRATULACJE NALEŻĄ SIĘ:

            1. Jowicie Grzech z kl. VII C

            2. Kindze Wasili z kl. VII C

            3. Agacie Sucholas z kl. VII D

            4. Alicji Górnej z kl.VII C

            5. Martynie Duszyc z kl. VII D

            6. Alicji Fudro z Kl. VII C

            Ze sportowym pozdrowieniem

            Marta Sokołowska-Wiśniewska

          • MŁODZI KOSZYKARZE NA V MIEJSCU PODCZAS IGRZYSK DZIECI

            Bardzo interesujący turniej koszykówki 3x3 rozegrali nasi uczniowie w Igrzyskach Dzieci Słupskiej Olimpiady Młodzieży. Udział brało 10 zespołów ze słupskich szkół podstawowych.
            W grupie rozegraliśmy 4 mecze. Bilans to 2 zwycięstwa (z SP4 i z SP6) oraz 2 porażki (z SP7 i z SP16). I właśnie minimalna porażka (6:7) zadecydowała, że nasi reprezentanci nie awansowali do półfinału.
            Ostatecznie zostali sklasyfikowani na bardzo dobrym - V miejscu.
            Reprezentanci szkoły:
            1. Wojtek Grzech
            2. Wiktor Rowicki
            3. Michał Stachowicz
            4. Szymon Rakowicz
            Gratulujemy bardzo dobrego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów sportowych.

            Nauczyciele wychowania fizycznego

          • A JAKIE BĘDZIE TWOJE BOŻE NARODZENIE?

            Rok kalendarzowy zakończyliśmy w naszej szkole klasowymi spotkaniami wigilijnymi i uczestnictwem w spektaklu przygotowanym przez koło teatralne pt. "A jakie będzie Twoje Boże Narodzenie?". Świąteczna aura udzieliła się wszystkim, a kolędę i biesiadę oraz tradycyjne potrawy dopełniły życzenia składane przy wigilijnych stołach.

            Po kameralnych spotkaniach szkolna brać udała się do sali gimnastycznej, aby obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe zrealizowane przez uczniów klasy 5b oraz 6c - członków koła teatralnego. Spektakl pokazał nam święta w nieco krzywym zwierciadle, pozostawiając widzom miejsce na refleksję i własne wnioski.

            Widzowie reagowali żywo i spontanicznie na teatralny przekaz okraszony występami wokalnymi dziewcząt z klasy 5c oraz popisem tanecznym Zosi Dudy.

            Na zakończenie Zosia Giedroyć wykonała przepiękny, liryczny utwór  Z. Wodeckiego "Nauczmy się żyć obok siebie". Słowa tej ponadczasowej piosenki: "Dzielmy się chlebem i troskę/ niech już nikt nie będzie sam./ Nauczmy się wreszcie żyć obok siebie"- niech pozostaną z nami nie tylko w święta, ale i przez cały rok, czego sobie i Wam życzę!

            Do siego roku!

            Joanna Jaśniewicz

          • ŚWIĘTA Z WOLONTARIUSZAMI

            Jak co roku dla członków Szkolnego Koła Wolontariatu okres przedświąteczny był bardzo pracowity. Uczestniczyliśmy w Akcji “Listy do Św. Mikołaja” zorganizowanej przez Fundację „Sub Ventum”. Ponad 70 listów od seniorów z DPS „Leśna Oaza”, pacjentów oddziału onkologicznego w szpitalu w Słupsku, Fundacji  "Przystań" trafiło do Mikołajów i Śnieżynek w naszej szkole i stał się kolejny cud. Powstały cudowne prezenty dla potrzebujących. Społeczność szkolna pokazała jak wielkie i dobre ma serca. Gotowe paczki za pośrednictwem Fundacji „Sub Ventum” trafiły do nadawców listów.

            Braliśmy także udział w zabezpieczaniu trasy VIII Mikołajkowego Krossa Górskiego z Komandorkiem u Kantego. Bieg tradycyjnie był połączony z akcją charytatywną polegającą na spełnianiu marzeń i organizowaniu podarunków. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych - śniegu i mrozu - frekwencja dopisała.

            Anna Wolikowska

          • PROJEKT RODZINNY - SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

            Pod naszą szkolną choinką zagościły piękne szopki, które zostały wykonane przez uczniów klas 1,2,3 i ich najbliższych. W ramach projektu wykonano dziewięć  Szopek Bożonarodzeniowych, które przypominają nam miejsce narodzin Zbawiciela Świata.

            Dziękujemy i gratulujemy wszystkim Rodzinom, które przyłączyły się do pracy projektowej. Efekty możemy podziwiać na holu głównym. 

             M.B. Witkowska - Panasiak

    • Godziny dzwonków

      Sobota 27.07.2024
    • Librus Synergia