Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „BohaterOn w Twojej Szkole 2024” oraz kampanii „BohaterOn x Młode Głowy” Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej, która jest częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterOn- włącz historię”.
W ramach akcji przeprowadzano lekcje tematyczne i warsztaty historyczne na temat Powstania Warszawskiego. W projekcie udział wzięli uczniowie klas: 2d, 4c, 4d, 7a.
W klasie 2d przeprowadzono zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego, dostosowując treści do wieku uczniów. Wykorzystano materiały edukacyjne przygotowane przez organizatorów projektu ( filmy, opowieści, ilustracje, kolorowanki). Uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat patriotyzmu i bohaterstwa. Klasa 2d przygotowała również prace plastyczne – symbole Polski Walczącej, ilustracje Warszawy z okresu Powstania Warszawskiego.
Zajęcia dla uczniów klas czwartych opierały się na opowiadaniu Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”. Główną bohaterką jest 11 letnia Janka mieszkająca w Warszawie przy ulicy Złotej w czasach II wojny światowej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi odbiorcy mogą poznać wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego. Dzięki opowiadaniu uczniowie dowiedzieli się, jakim koszmarem jest wojna z perspektywy dziecka, które traci przez nią dzieciństwo i poczucie bezpieczeństwa, odkryli także siłę przyjaźni, marzeń i nadziei w życiu człowieka.
Z kolei podstawą zajęć dla uczniów klasy 7a było opowiadanie Magdaleny Górskiej „Uczciwy wolontariat”. Główna bohaterka, nastoletnia Emilia po incydencie z kompromitującym selfie, zostaje zobowiązana przez swoją mamę do podjęcia wolontariatu w Domu Powstańców Warszawskich. Poznaje panią Zosię, stuletnią sąsiadkę,której przeszłość rzuca nowe światło na jej własne życie. To opowieść o trudach dojrzewania i odkrywaniu, co naprawdę ma znaczenie.
Ogólnopolska akcja „BohaterOn w Twojej Szkole 2024” ma na celu promowanie wartości patriotycznych, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej młodych Polaków oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną na bazie życia uczestników Powstania Warszawskiego.
Realizacja projektów „Młode Głowy” i „BohaterOn” przyniosła pozytywne efekty zarówno w sferze edukacyjnej, jak i społecznej. Uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale także rozwinęli wrażliwość na ważne kwestie historyczne, jak i związane ze zdrowiem psychicznym.
Maria Witkowska- Panasiak, Agnieszka Borzyk, Justyna Warać