„ŁAWKA KUMPEL” to nowa inicjatywa, która powstała na terenie Naszej Szkoły - specjalne miejsce, dzięki któremu uczniowie uczą się empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. To specjalne miejsce powstało dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości uczniów klas I-III. Zadaniem ławki jest przełamywanie pierwszych lodów, gdy dziecko jest w grupie nowe. Może też zapobiegać zjawisku wykluczenia, które dla dzieci - zarówno małych, jak i nastolatków - bywa bolesne i piętnujące.
Pomysłodawczynią “BUDDY BENCH” jest amerykańska psychoterapeutka Tracey Cooney, której syn zwierzył się kiedyś, że na placu zabaw nie ma się z kim bawić, bo wszyscy mają swoje “bandy” i bawią się tylko z “najlepszymi kumplami”. Mimo że chłopiec był otwarty, ma kolegów i nie ma kłopotów z samooceną, poczuł się wykluczony i samotny. Z takimi uczuciami trudno jest zwrócić się do bawiących się wspólnie dzieci. Nie jest łatwo też poprosić o pomoc nauczyciela. Dzieci wykluczane ze wspólnych zabaw zazwyczaj nie dzielą się tym problemem z nikim, więc staje się to ich tajemnicą.
Jak zatem dyskretnie dać otoczeniu sygnał, że potrzebujemy towarzystwa? Siadamy na “ławce-kumpel”. To specjalna ławka, na której dziecko może usiąść, gdy chce porozmawiać, czuje się samotne i potrzebuje impulsu, by przełamać nieśmiałość. Dzięki temu inne dziecko, które czuje się podobnie, może znaleźć kompana do zabawy. Skorzystają oboje.
Instrukcja „działania” ławki jest prosta:
1.Jeśli jest Ci smutno lub potrzebujesz towarzystwa, usiądź na ławce KUMPEL. Będzie to
sygnał dla innych, że nie chcesz być sam.
2. Gdy widzisz kogoś siedzącego na ławce, to jest to sygnał, że ktoś Cię potrzebuje. Podejdź
do ławki i zaproś kolegę/koleżankę do wspólnej zabawy.
Zatem... DZIAŁAJMY!
Natalia Kmieć