"Autumn tree" - to międzynarodowy projekt eTwinning, którego pomysłodawczynią i koordynatorem jest Dorota Dankowska, nauczycielka naszej szkoły. Projekt był skierowany do uczniów klas 1-3, a jego głównym jego założeniem było podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci, zaciekawienie nauką poprzez stawianie pytań naukowych i szukanie na nie odpowiedzi.
W projekcie uczestniczyło 15 zespołów projektowych z 9 szkół : 2 z Rumunii, 2 z Włoch, 1 z Bośni i Hercegowiny, 4 z Polski: Piotrków Trybunalski, Rostarzewo, Gołdap i 6 zespołów ze Słupska z naszej szkoły.
W naszej szkole grupy projektowe prowadziły nauczycielki: Dorota Dankowska –1c, Joanna Suchodolska 1 a, Joanna Mateńko - 3c oraz 3 zespoły z obejmujące różne klasy 1-3 ze świetlicy szkolnej: Justyna Śpiewak, J. Kieres, Agata Mazurkiewicz.
Na zakończenie projektu w dniu 29.11.2023r. nasza szkoła zorganizowała Międzynarodową Konferencję Dziecięcą o drzewach. Wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej. Wszystkie zespoły z SP-5 spotkały się stacjonarnie w świetlicy szkolnej, pozostałe dołączyły online. Uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę o jesiennych liściach w języku angielskim.
Każdy zespół odrębnie prowadził obserwację swojego drzewa. Wyniki obserwacji zaprezentował swoim partnerom w języku angielskim. Powstały karty drzew oraz słownik nazw drzew w różnych językach, w tym po angielsku i łacinie.
Wszyscy wspólnie obejrzeli rezultaty projektu m.in. prezentacje miast, wnioski ze spotkań i wydarzeń międzynarodowych takich jak: Code Week 2023 oraz Global Education Week, podczas których były wspólne zajęcia kodowania oraz sadzenie drzew.
Partnerzy utworzyli wspólny spot w formie gadających drzew – przesłanie drzew do ludzi. Nagranie jest w języku angielskim. Uczniowie tworzyli również prezentację obrazkowo – słowną w swoich ojczystych językach o tym, jak wyglądałby świat, gdyby nie było drzew. Na bazie tych prezentacji powstała wspólna praca przetłumaczona na język angielski.
Konferencję zakończyła wspólna ankieta ewaluacyjna. Dzieci odpowiadały, jakie aktywności najbardziej im się podobały. To był bardzo owocny i udany projekt, dzięki któremu dużo się nauczyliśmy.
D. Dankowska